Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Łódź kontra "dobra zmiana" - jeden do zera

dodano 2017-06-29 16:53 w kategorii: Ludzie

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił opinię łódzkiego kuratora oświaty dotyczącą sieci szkół w mieście. Kurator musi także zapłacić blisko 500 złotych kosztów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny – pisze portal Onet.pl

W marcu tego roku w Łodzi rozgrywała się batalia między władzami miasta a stroną rządową, reprezentowaną przez kuratora. Gdy Rada Miejska przyjęła wstępny projekt nowej sieci szkół wymuszony przez reformę edukacji, kurator zgłosił do niego szereg poprawek. Domagał się, między innymi, by w Łodzi powstały cztery dodatkowe podstawówki i nie zgadzał się na utworzenie nowego liceum, z połączenia dwóch gimnazjów.

Wtedy władze miasta postanowiły, że do tych wytycznych nie zamierzają się stosować. W efekcie Łódź nie ma nowej siatki szkół i w reformę wejdzie z dotychczasową strukturą edukacyjną. Gimnazja będą likwidowane z mocy ustawy a nowe podstawówki i liceum w tym roku nie powstaną. Miasto postawiło na swoim i zamierza je otworzyć, ale dopiero od następnego roku.

Marcowa opinia kuratora została zaskarżona do sądu. Jak mówił wtedy łódzki wiceprezydent Tomasz Trela odpowiedzialny za edukację, kurator nie może ingerować w suwerenną decyzję Rady Miejskiej, jaką jest tworzenie nowych szkół podstawowych. - A próbował to robić, nakazując utworzenie czterech nowych podstawówek. Tym samym mógł przekroczyć swoje kompetencje – wyjaśniał Trela.

Wiceprezydent dodawał, że nie zgadza się z żądaniami kuratora także ze względów merytorycznych. – W tej chwili nie ma żadnej potrzeby, by tworzyć nowe podstawówki poza tymi, które już zdecydowaliśmy się powołać. Wymuszane przez kuratora zmiany zaburzyłyby osiągnięty już, zaakceptowany i wydyskutowany podczas konsultacji społecznych kompromis – przekonywał.

- Nowe szkoły to ingerencja w obwody tych już istniejących, o inicjatywie kuratora nie wiedzą ani rodzice, ani uczniowie, ani nauczyciele. Kurator nie może zza biurka podejmować decyzji dotyczących łódzkiej edukacji – argumentował łódzki wiceprezydent.

- Potwierdziło się to, co powtarzałem od zawsze, że najważniejsze jest przestrzeganie prawa i działanie zgodnie z prawem - mówi. - Gdyby tak robił kurator, to od września otwieralibyśmy cztery nowe szkoły podstawowe i jedno liceum. Tylko jego upór i polityczne dyspozycje, jakie najwyraźniej dostał, doprowadziły do tego, że musieliśmy spotkać się w sądzie - przekonuje wiceprezydent.

Jak dodaje, orzeczenie sądu jasno pokazuje, że w tym sporze racja była po stronie władz miasta. - Powiem wprost, Łódź kontra "dobra zmiana" - jeden do zera - kwituje Trela.

Czytaj cały artykuł: "

Reforma edukacji: "Łódź kontra kurator - jeden do zera", kliknij tu

 Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.