Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Elsner: 1 500 000 polskich dzieci nie wyjedzie na wakacje, zmieńmy to!

dodano 2017-06-26 16:59 w kategorii: Informacje

- Jeżeli na moment opuścimy Komisję Weryfikacyjną i ulicę Twardą, a także zapytamy się rodziców i dzieci, co jest najważniejsze to usłyszymy, że pogoda i sposób spędzenia wakacji. Wakacje nie będą wymarzonym czasem dla 1/3 dzieci, ponieważ spędzą one czas na podwórku i przed telewizorem – powiedział Wincenty Elsner, wiceprzewodniczący SLD na konferencji prasowej w Sejmie. - 1 500 000 polskich dzieci nie wyjedzie na wakacje nigdzie, tak wskazują przeprowadzone w ostatnim czasie badania, jedynie 5,5% - czyli około 200, 300 tysięcy polskich uczniów będzie spędzało te wakacje na obozach i koloniach letnich. Tak więc 1,5 mln dzieci nie będzie miało o czym pisać w swoich wystąpieniach wakacyjnych i my chcemy to zmienić – podkreślił Elsner. - Pragniemy wprowadzić rewolucyjne zmiany jeżeli chodzi o sposób finansowania letniego wypoczynku dzieci – dodał.

Dotychczas jedyna istotną formą wspomagania finansowania zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży, był zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Fundusz nie istnieje w bardzo wielu przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych małych, a te stanowią w Polsce większość firm. Obecnie, jeżeli pracodawca chciałby przeznaczyć na 2000 złotych na sfinansowanie wakacji dla dzieci swych pracowników, to z z tej kwoty jedynie 1300 złotych trafi do dzieci , natomiast 700 złotych zabierze fiskus oraz ZUS. - Jest to sytuacja niemoralna, tak jak niemoralna jest tak niska kwota wolna od podatków. Nie może być tak, że prawię połowę kwoty przeznaczonej na finansowanie wakacji dzieci i młodzieży przez pracodawców zabiera budżet państwa oraz ZUS – grzmiał Elsner.

- Nasza propozycja jest prosta, pieniądze przeznaczone przez pracodawców na sfinansowanie przez pracodawców letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w formie zorganizowanej, były w całości zwolnione od podatku PIT i od składek ZUS – oświadczył wiceprzewodniczący SLD. - Wydatek ten, wzorem świadczeń urlopowych pracowników, były również zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przez pracodawców. Byłoby to ogromne ułatwienie i ogromna zachęta dla pracodawców, aby w ten sposób gratyfikować pracowników, a wszystkie pieniądze przeznaczone na to przez firmy trafiałyby do beneficjentów – ocenił Elsner. - Pragniemy w ten sposób doprowadzić do sytuacji, w której nie byłoby 1 500 000 polskich dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają, a każdy polskich uczeń mógł spędzić przynajmniej 2 tygodnie na obozie, czy też koloniach letnich – poinformował.

Wiceprzewodniczący SLD przypomniał, iż w PRL „z jednej strony w sklepach mięsnych było pusto, ale z drugiej wszystkie dzieci miały możliwość wyjazdu na kolonie letnie”. - Dzisiaj takiego zabezpieczenia socjalnego nie ma. Dziś budżet państwa w wyniku wypłat 500+ jest w sytuacji bardzo trudnej i nie należy żądać, aby państwo w sposób istotny finansowało świadczenia urlopowe dla dzieci i młodzieży – ocenił polityk SLD. - Pracodawcy to zrobią, jeżeli zrealizujemy nasze zamierzenia związane z nowelizacją ustawy o podatku PIT i rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej, tak aby świadczenia urlopowe dla dzieci były wolne od podatku i nieoskładkowane – zachęcał. - Zacznijmy te wakacje od hasła: wakacje dla wszystkich dzieci – dodał.  Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.