Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

22 czerwca 1946 r. urodził się Józef Oleksy

dodano 2017-06-22 10:22 w kategorii: Ludzie

71 lat temu urodził się Józef Oleksy, pierwszy lewicowy Premier III RP, Marszałek Sejmu II i IV kadencji, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, przewodniczącego Socjaldemokracji Rzeczypospolitej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Józef Oleksy uosabia jedną z dróg milionów Polaków do wolnej i demokratycznej Polski. Przez całe swoje życie być państwowcem, mężem stanu, interes państwa był dla niego wartością najwyższą. Za swoją służbę państwu polskiemu zapłacić wysoką cenę, jego krzywdy nigdy nie zostały wynagrodzone.

Józef Oleksy był jednym z ojców polskiej demokracji. Uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach ostatnich dekad, od Okrągłego Stołu, poprzez uchwalenie Konstytucji do wprowadzenia Polski do Unii Europejskiej.

Osoby, które miały przyjemność z nim pracować podkreślają, że był człowiekiem dobrym i ciepłym. Mającym czas i dobrą radę dla każdego niezależnie czy był on ministrem, czy działaczem partyjnej młodzieżówki.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.